Informacinės Technologijos (IT) – beribė galimybė tobulėti

Apie IT

Informacinės technologijos(IT)  vaidina svarbų vaidmenį mūsų kasdieniame gyvenime. Technologijos tapo neatsiejama profesinio ir asmeninio mūsų gyvenimo dalimi. 

Šiandien nėra vieno universalaus Informacinių Technologijų apibrėžimo. Trumpai tariant, IT yra kompiuterių ir telekomunikacijų įrangos taikymas gauti, laikyti, perduoti ir apdoroti duomenis [1], dažnai verslo ar kitų sričių kontekste [2].

Duomenų (informacijos) apdorojimas yra neatsiejamas nuo kompiuterio. Šiandieninės IT leidžia efektyviai apdoroti, išsaugoti ar perduoti informaciją ir šis faktas lemia labai greitą IT skverbimąsi į verslą, mokslą, asmenininį gyvenimą ir t.t.

Spartus IT pritaikymas kasdieniniame gyvenime smarkiai iškėlė IT įrenginių paklausą.  Galima drąsiai teigti, kad šių dienų informacinių technologijų įvairovė ir pasirinkimas ne vienam susuka galvą. Tai – suprantama, nes IT įrenginių įvairovė yra gan didelė, o tūlam lietuviui nėra paprasta sekti visas IT naujienas.

Ko gero daugelis lietuvių (ir ne tik lietuvių) šiandien neįsivaizduoja savo gyvenimo be interneto.  Internetui Lietuvoje – jau per 20 metų .  Internetas neatpažystamai pakeitė mūsų buitį, verslą ir tikriausiai interneto atsiradimas įtakojo kone kiekvieną gyvenimo sritį. Kiekviena galimybė atneša atsakomybę ir pasirinkimą. Šiandien vis daugiau ir daugiau yra šnekama ne tik apie interneto mums suteiktas galimybes, bet ir apie interneto pavojus, kurie ypač skaudžiai smogia vaikams. Ištisi moksliniai tyrimai yra vykdomi tam, kad įvardinti. kokie pavojai tyko vaikų, neteisingai naudojantis IT įrenginiais ir kaip tų pavojų išvengti.

Pagal ES tyrimą „Informacinės visuomenės statistika – namų ūkiai ir asmenys“ (angliškai Information society statistics – households and individuals) [3] daugiau kaip 75 % ES piliečių turėjo interneto prieigą 2014. Tai yra 25 % daugiau, palyginti su 2007 m[4]. (Dalyvių amžius 16 – 74 metai)

66% Lietuvos šeimų turėjo prieigą prie interneto 2014 [5].

png_Internet_access_of_households,_2009_and_2014_(%_of_all_households)_YB15

Schema 1: Prieiga prie interneto ES, 2009 ir 2014[5]

Apie 55 % tų, kurie turi internetą naudojo jį kiekvieną dieną ir apie 10%, jį naudojo bent vieną kartą per savaitę, bet ne kasdien (2012 metais) [6].

png_Frequency_of_internet_use,_2014_(%_of_individuals_aged_16_to_74)_YB15

Schema 2: Interneto naudojimo dažnumas, 2012[6].

Schema 2 rodo, kad internetas yra neatskiriama kasdieninės veiklos dalis pas daugiau nei pusę šeimų.

Tuo tarpu 95% šeimų, susidedančių iš dviejų suaugusių ir vaikų turėjo prieigą prie interneto 2014 metais[7].

ES tyrimas rodo, kad interneto populiarumas ir tuo tarpu panaudojimo galimybės sparčiai auga.

2004 metų gegužės 1 d Lietuva tapo pilnateise Europos Sąjungos (ES) nare. Ši narystė suteikė Lietuvai galimybę pasinaudoti ES struktūrinių fondų teikiama finansine parama. Viena iš šių fondų teikiamų finansinės paramos sričių tapo informacinės visuomenės plėtra. Lietuva ėmė sparčiai investuoti į informacinių technologijų (įrenginių) įsigijimą.

Gan nedrasiai IT skverbiasi ir į vaikų ugdymo istaigas t.y. darželius bei mokyklas. Čia neturima galvoje tradicinio IT panaudojimo informatikos pamokose (mokykloje). Informacinės technologijos vis drąsiau naudojamos tose situacijose, kur tradicinės mokymosi priemonės pvz., knygos savo natūra riboja vaiko ugdymą. Vis tik knyga yra statinė mokymo priemonė. Šių laikų informacinių technologijų sistemų įvairovė suteikia (beveik) neribotas galimybes. Keliais spustelėjimais kompiuterio ekrane galima nusikelti ir aplankyti tolimiausius žemės, ir ne tik, kampelius. Šiandien informacinės technologijos leidžia mūsų vaikams mokantis geografijos aplankyti saulės sistemas, pažvelgti į žemės gelmes ir t.t. Tai – neįkainojama patirtis mūsų vaikams.

Daugiau apie IT panaudojimą darželiuose skaityti čia ir apie IT panaudojimą mokyklose skaityti čia.

Vaikai ir informacinės technologijos – tema, kuri padalino pasaulio visuomenę, tiek eilinį pilietį tiek mokslininkus,  i dvi stovyklas. Suprantama. Šiandien yra daugybė nuomonių apie vaikų naudojimąsi IT. Kad ir kaip bebūtų, viena yra tikra – IT panaudojimas versle, kasdieniniame gyvenime smarkiai plečiasi. Vienas iš didžiausių rūpesčių, šnekant apie vaikus ir IT, yra informacinių technologijų poveikis vaiko sveikatai. Apie IT ir vaikų sveikatą skaitykite čia.

Nepaisant prieštaringų nuomonių ir nusistatymų apie vaikų naudojimąsi IT, yra svarbu suprasti, kad IT suteikia unikalias galimybes tobulėti.  Būtent todėl, yra labai svarbu išmokyti vaikus kaip teisingai naudotis IT, kad vaikai netaptų IT vergais, bet atvirksčiai.

Informacijos šaltiniai

  1. Daintith, John, ed. (2009), „IT“, A Dictionary of Physics, Oxford University Press, paimta Rugpjūčio 1d. 2012(reikalinga prenumerata)
  2. „Free on-line dictionary of computing (FOLDOC)“. Paimta 2013 vasario 9d.
  3. Eurostat „Information society statistics – households and individuals“ http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Information_society_statistics_-_households_and_individuals#Further_Eurostat_information, paimta Spalio 1d. 2015

  4. Eurostat, failas: Internet access and broadband internet connections of households, EU-28, 2007–14 (% of all households) YB15.png
   http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Internet_access_and_broadband_internet_connections_of_households,_EU-28,_2007%E2%80%9314_(%25_of_all_households)_YB15.png, paimta Spalio 1d. 2015
  5. Eurostat Schema „Internet access of households in EU, 2009 and 2014“ http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/4/4e/Internet_access_of_households%2C_2009_and_2014_%28%25_of_all_households%29_YB15.png
  6. Eurostat Schema „Frequency of internet use, 2014“  http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/9/9d/Frequency_of_internet_use%2C_2014_%28%25_of_individuals_aged_16_to_74%29_YB15.png
  7. Eurostat, Households having internet access at home http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do
 • Spalio 24 d. – Pasaulinė informacinių technologijų plėtros diena.

Informacinių technologijų įrenginiai: 

 • Nešiojami-, stacionarūs kompiuteriai
 • Planšetės
 • Išmanieji telefonai
 • Išmanieji laikrodžiai, kurie dar tik skverbiasi i Lietuvos rinką

Plačiau skaitykite čia.